Tuningové doplňky a příslušenství

Měsíční archív: Červen 2014

Auto tuning

Tuning je slangovým výrazem pro výkonnostní nebo vzhledové vylepšení nějakých strojů, přičemž nejčastěji se jedná samozřejmě o automobily. Může se však jednat například o počítače a tak podobně. Tuning znamená v angličtině ladění nebo přizpůsobování.

V prvé řadě se pojďme pobavit o skutečných významech tohoto a dalších slov. Je nutno rozlišovat hlavně dvě slova. Jedná se o tuning a styling. Pokud bychom se měli bavit konkrétně o stylingu, tak se jedná o úpravy, které mají nějaký důsledek na vzhled vozidla. Může se tedy jednat například o zatmavení skel, hlučnou koncovku výfuku.

Dále LED diody, samolepky, neonové osvětlení a další doplňky. Tyto součásti tedy nemají žádný vliv na výkon vozidla. Na výkon se pak specializuje konkrétně tuning, který výkon ve svém konečném důsledku zvyšuje. Zde se může jednat například o sportovní koncovky výfuku, převodovku, úpravy výfukového a sacího potrubí, úpravy motoru, úpravy aerodynamiky a tak podobně.

Pokud bychom se měli podívat do historie tuningu, tak v České republice se začal objevovat zhruba v sedmdesátých letech dvacátého století. V této době byl automobilový trh docela omezen a na silnicích se vyskytovalo jen pár druhů automobilů.

Majitele těchto automobilů se pak chtěli samozřejmě něčím odlišit a tak začaly na svá auta přidávat různé tuningové a stylingové doplňky. Na začátku se jednalo například o liščí ohony nebo šachovnicové polepy, které byly velice oblíbené v této době.

Poté samozřejmě začaly ze Spojených států amerických pronikat filmy s tuningovými auty, jako například Rychle a zběsile, v čemž se samozřejmě automobilový nadšenci shlédli.

Vložil Tuning doplňky | Štítek , , , , , | Zanechat komentář